Badanie laryngologiczne przeprowadzane przez laryngologa jest w pozycji siedzącej i obejmuje dokładną ocenę struktur ucha zewnętrznego, nosa, gardła, krtani oraz szyi. Badanie jest bezbolesne. Ze względu na lokalizację ocenianych okolic głowy i szyi podczas badania wykorzystuje się na specjalistyczne narzędzia w szczególności wzierniki uszne, nosowe, lusterka laryngologicznego do oceny krtani.
Podczas oceny struktur ucha – kształtu małżowiny usznej, szerokości przewodu słuchowego zewnętrznego, obecności blizn, istotnym elementem jest ocena błony bębenkowej. W badaniu nosa ocenie podlega jego kształt, drożność, ustawienie przegrody, wielkość małżowin nosowych, obecność tkanek nieprawidłowych. Z oceną nosa i ucha nierozerwalnie związane jest badanie części nosowej gardła (tzw. nosogardła). Przeprowadzane jest ono z wykorzystaniem szpatułki oraz lusterka laryngologicznego, nie mniej jednak istnieje grupa pacjentów, u których ze względu na uwarunkowania anatomiczne, konieczne jest wykorzystanie endoskopów. Podobnie przeprowadza się badanie krtani. Standardowa ocena przez laryngologa przeprowadzana jest z wykorzystaniem lusterka. Podczas takiego badania ocenia się budowę poszczególnych części krtani oraz równolegle budowę gardła. Opcjonalną metodą jest badanie endoskopowe.
U wszystkich pacjentów badanie standardowe obejmuje ocenę palpacyjną szyi (węzły chłonne) i ślinianek, ocenę czucia skóry twarzy, badania stroikowe.
W celu uzupełnienia informacji niezbędnych do postawienia diagnozy i wyboru optymalnego planu leczenia, do podstawowego badania laryngologicznego mogą zostać wykorzystane dodatkowe metody oceny narządów głowy i szyi. Należą do nich:
- Endoskopia nosa i zatok przynosowych
- Endoskopia krtani
Badania endoskopowe pozwalają na bezpośrednią ocenę struktur niewidocznych w badaniu podstawowym. Dzięki połączeniu endoskopów z torem wizyjnym istnieje możliwość nagrania badania i późniejszej jego analizy. Diagnostyka endoskopowa wykonywana jest przez laryngologa w znieczuleniu miejscowym.